Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu

BIP BIP

Zimowe wyjazdy – bezpieczne powroty

12 lutego, 2013

Podczas planowania podróży zdrowy rozsądek i przezorność są równie ważne jak wyposażenie i stan techniczny pojazdu
Okres kilku miesięcy na przełomie starego i nowego roku wymaga od kierowców nie tylko dodatkowych umiejętności w kierowaniu autem, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku, rozwagi oraz bieżących analiz wielu czynników pogodowo – drogowo – ruchowych, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży na długich lub krótkich trasach. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych okoliczności, które musimy uwzględnić podczas przygotowań do korzystania z samochodu w zimie
1. Krótka pora dzienna, częste silne zachmurzenie, a także opady deszczu, śniegu i mgła powodują, że wiele jazd odbywamy po drogach niedostatecznie oświetlonych, uzależnieni od skuteczności reflektorów naszego auta. Konieczna jest zatem dbałość o sprawność i czystość lamp (dla bezpieczeństwa innych kierujących, również tylnych), czystość szyby czołowej i tylnej, którą zapewniają sprawne wycieraczki i spryskiwacz. Należy przypomnieć sobie zasady i przepisy dotyczące używania świateł przeciwmgłowych, szczególnie tylnych.
2. Zjawiska atmosferyczne w okresie zimowym mogą znacznie wydłużyć czas przygotowania auta do wyjazdu. Musimy uwzględnić czynności związane z oczyszczeniem całego pojazdu ze śniegu, w tym szyb i lamp świateł, bądź usunięciem warstwy lodu, skutecznie uniemożliwiających należytą widoczność. Zadbać należy o wyposażenie samochodu w zmiotkę, odmrażacz i dobrą skrobaczkę do oczyszczania szyb, która nie spowoduje na nich zarysowań.
3. Zmienna temperatura w ciągu doby powoduje osiadanie drobin wody na uszczelkach i w zamkach drzwi, pokrywy bagażnika, co w przypadku mrozu może uniemożliwić dostęp do wnętrza auta. Zapobiegawczo należy oczyścić uszczelki i zabezpieczyć odpowiednim preparatem, podobnie należy zabezpieczyć zamki drzwi, pokrywy bagażnika i wlewu paliwa.
4. Drobiny wody gromadzą się również w paliwie, stąd podczas niskich temperatur mogą skutecznie zablokować jego dopływ do silnika, dlatego zimą należy unikać eksploatacji pojazdu z małą ilością paliwa w zbiorniku; posiadacze samochodów z silnikiem diesla muszą pamiętać ponadto, że stosowane przez nich paliwo jest wrażliwe na niskie temperatury, stąd należy stosować wyłącznie olej napędowy „zimowy”.
5. Przygotowanie naszego samochodu do zimowych wyjazdów musi również uwzględniać zapewnienie należytej przyczepności kół do nawierzchni jezdni. Trudnym warunkom pracy na jezdni pokrytej śniegiem, lodem, błotem śniegowym w zdecydowanie niskiej temperaturze mogą sprostać tylko opony specjalnie do tego skonstruowane. Opony zimowe posiadają odpowiednią elastyczność, głębokość i rzeźbę samooczyszczającego się bieżnika. Na drogach pokrytych śniegiem, w niektórych warunkach dalsza jazda może być uzależniona od zastosowania łańcuchów przeciwślizgowych na kołach napędzanych. Dla zapewnienia przejezdności dróg, wprowadzany jest obowiązek używania łańcuchów, jeśli na jezdni zalega śnieg – obowiązek wyrażony jest odpowiednim znakiem nakazu, często spotykanym na drogach górskich. Należycie przygotowany samochód do wyjazdów zimowych, to samochód zaopatrzony w opony zimowe oraz w łańcuchy przeciwślizgowe, jeśli planujemy jazdę w górach.
6. Niezwykle ważne w tym okresie podczas jazdy, jest stałe monitorowanie nawierzchni jezdni pod względem zmian przyczepności wynikających ze zmian temperatury i rodzaju nawierzchni, gdyż oblodzeniu najszybciej ulegają jezdnie na estakadach, mostach, wiaduktach, na obszarach zalesionych, obok zbiorników wodnych.
Przygotowanie pojazdu i kierującego do wyjazdów zimowych jest konieczne, bez względu na to, czy są to codzienne przejazdy na znanych trasach, czy też wybieramy się w daleką podróż. Jeśli nasz wyjazd połączony jest z przewożeniem np. narciarskich bagaży, to pamiętajmy o odpowiednim ich rozmieszczeniu i zabezpieczeniu. Jeśli wybieramy się za granicę, to zapoznajmy się dodatkowo z przepisami tam obowiązującymi, a dotyczącymi wyposażenia pojazdu w warunkach zimowych, zachowania w niektórych sytuacjach drogowych, przewożenia nart itp.
Pamiętajmy, że urządzenia bezpieczeństwa w naszym samochodzie i opony zimowe nie zastąpią zdrowego rozsądku i nie naprawią błędów kierującego.
Wojciech Głuszak SMMP