Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu

BIP BIP

Bezpieczne wakacje z kartą rowerową

24 czerwca, 2021

Zanim zabrzmiał ostatni dzwonek, przed przerwą wakacyjną, w wielu szkołach odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W minionym roku szkolnym, w związku z trwającą pandemią COVID-19, zajęcia szkolne w głównej mierze odbywały się w trybie zdalnym. W ten sam sposób były przeprowadzane lekcje wychowania komunikacyjnego w klasach 4 i 5 szkół podstawowych. Podczas zajęć, nauczyciele przedstawiali i omawiali z uczniami, którzy chcieli przygotować się do egzaminu na kartę rowerową, m.in. przepisy ruchu drogowego, znaki i sytuacje drogowe. W zajęciach tych niekiedy brali udział także strażnicy miejscy zespołu profilaktyki miasta Poznania, którzy zwracali uwagę uczniom na trudne sytuacje, na które mogą napotkać młodzi rowerzyści na drodze.
Uczniowie po przyswojeniu wiedzy z przepisów ruchu drogowego, podeszli do egzaminu teoretycznego, którego zdanie upoważnia do przystąpienia do części praktycznej. Niestety z tym trzeba było trochę poczekać, aż zajęcia w szkole wrócą do normalnego trybu. W czerwcu, uczniowie z klas 4 i 5 mogli podejść do upragnionego egzaminu na kartę rowerową, na który czekali z niecierpliwością. Taki egzamin został przeprowadzony 18 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 5 w Poznaniu, w którym udział wzięli uczniowie klas 4 i kilku uczniów klasy 8. Wcześniejszy egzamin teoretyczny obejmował sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie musieli także wykazać się znajomością budowy i obowiązkowego wyposażenia roweru oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pozytywne zaliczenie testu z teorii było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego, podczas którego uczniowie musieli wykazać się zarówno sprawnością fizyczną, jak i umiejętnością stosowania przepisów i zasad ruchu drogowego.
Egzamin praktyczny przeprowadziła nauczycielka wychowania komunikacyjnego przy wsparciu strażników z Zespołu Profilaktyki i pracownika WORD Poznań. Wszyscy uczniowie, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu na „pierwsze prawo jazdy”, uzyskali wynik pozytywny. WORD Poznań nie zapomniał o młodych rowerzystach, każdy uczestnik egzaminu otrzymał opaskę odblaskową, którą przyczepił do swojego jednośladu a także ulotkę, która w zwięzły sposób przypomina i opisuje, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadków, nie tylko drogowych.
Podobne zajęcia odbyły się 23 czerwca br. w miasteczku ruchu drogowego, które w 2016 roku powstało w Parku Tysiąclecia. To duży plac, na którym dzieci i młodzież mogą się uczyć bezpiecznej jazdy na rowerze. Są tam profesjonalnie zaprojektowane przejścia dla pieszych, rondo, przejazd kolejowy, skrzyżowania, drogowe znaki i sygnalizacje świetlne. Stworzono przestrzeń, gdzie młodzi rowerzyści, rozpoczynający swoją przygodę z jednośladem, mogą doskonalić wiedzę i umiejętności bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Również dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pod okiem opiekunów mogą bezpiecznie poznawać zasady obowiązujące pieszych na drodze. Infrastruktura obiektu pozwala poznawać najistotniejsze znaki i sygnały drogowe, a także części drogi przeznaczone dla pieszych.
Nauczyciele ze Szkół Podstawowych nr 19 i nr 87 skorzystali z tych możliwości i zorganizowali zajęcia doskonalące dla nowych posiadaczy karty rowerowej. W zorganizowanych grupach przyjechali z macierzystych szkół do miasteczka, gdzie spotkali się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej Miasta Poznania i przedstawicielką Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Strażnicy zapoznali rowerzystów z charakterystycznymi dla obiektu miejscami, przypomnieli o ważnych dla bezpieczeństwa zasadach obowiązujących pieszych i rowerzystów. Po części „dynamicznej” zajęć, rowerzyści otrzymali „Kieszonkowe kodeksy rowerzysty” wydane staraniem WORD-u oraz elementy odblaskowe, niezbędne pieszym po zmroku. Strażnicy z Zespołu Profilaktyki SMMP wręczyli opiekunom uczniów apteczki pierwszej pomocy, gdyż podczas rowerowych, wakacyjnych wojaży, może przydarzyć się potrzeba ich użycia.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Ostatnie dni roku szkolnego dla policjantów wielkopolskiej drogówki oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu były również aktywne. Uczestniczyli w wielu inicjatywach oraz spotkaniach, między innymi w szkołach, podczas których przypominano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Na spotkaniu, zorganizowanym 23 czerwca w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu, szczegółowo omawiano kwestie związane z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Rowerzystom przypominano o prawidłowym wyposażeniu roweru oraz zasadach poruszania się rowerem na drogach. Wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego przybliżono nowo obowiązujące przepisy podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych i wręczano materiały profilaktyczne oraz elementy odblaskowe, których używanie z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Pamiętajmy!
Okres wakacji to czas relaksu i odpoczynku. Bez względu na to, gdzie i w jakiej formie będziemy je spędzać, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, również w ruchu drogowym.
Wypoczywając, również możemy być bezpieczni!
Wszystko zależy od naszego zachowania, naszych postaw i przestrzegania przepisów!
Wszystkim życzymy udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.